search

Údržba oken před zimou

Zmrzlé okno

Tradičně nejnáročnějším obdobím prověřujícím konstrukci budov je zima. Kombinace nízkých teplot, větru, vody a sněhu je tím, co okna ohrožuje nejvíc. Mnoha nepříjemným situacím jde předejít včasnou údržbou. Například správně nastavená okna dokážou snížit zbytečné tepelné ztráty, což je v době zvyšujících se cen žádoucí. Při nedostatečné údržbě oken může totiž vašimi okny unikat až 25 procent energie potřebné k vytápění domu.

Na začátku čistota

Nejjednodušší věcí na údržbě oken je jejich umytí. Zdá se to jako zbytečné a v souvislosti s dlouhou životností oken nesouvisející. Pravda je ale taková, že jak na sklech, tak na oknech se usazují drobné mikroskopické částice nečistot, které jsou živnou půdou mikroorganismů. Ty se usazují v miniaturních pórech a začínají pomalu devastovat materiál oken.

Při mytí oken je také důležité vybrat správný typ čisticího prostředku. Na plastová okna je ideální vyvarovat se silných chemikálií. Další nevhodné částice jsou tekuté písky, které by mohly poškrábat povrch oken. Ideální prostředek k čistění je voda s obyčejným jarem a bezešvý bavlněný hadřík. Příliš koncentrované čisticí prostředky mohou naleptat zejména těsnění, které je vyrobeno zpravidla ze syntetického kaučuku.

Kontrola kování

Druhým potřebným krokem je kontrola technického stavu kování okna. Pokud se například okno těžce otevírá nebo naopak při zavření špatně doléhá, bude nutné utáhnout šrouby, popřípadě vyměnit jakékoli poškozené části kování.

Pro správné funkce okna je nutný dostatečný přítlak okenního křídla k rámu. Nejjednodušší způsob zjištění toho, jak na tom naše okna jsou, je vložení listu papíru mezi rám a křídlo a následné zavření okna. Pokud při zavřeném okně snadno papír vyndáte, je nezbytné okno seřídit tak, aby doléhalo dobře.

Mnohá moderní okna disponují obvodovou regulací okna k rámu. Tu je ale dobré nastavovat v závislosti na roční období. Například v zimě by měl být přítlak větší, aby neunikalo teplo. V létě naopak přítlak menší, aby byla zajištěno proudění vzduchu.

Každou část kování bychom rovněž měli alespoň jednou ročně promazat technickou vazelínou.

Pozor na těsnění

Nejnáchylnější částí oken k opotřebení a únavě materiálu je těsnění. Především spodní část těsnění je nejvíce prověřována. Těsnění by se mělo po jeho stlačení vrátit do původního tvaru. Pokud se tak neděje, je třeba ho vyměnit. Proto je potřeba těsnění pravidelně natírat silikonovým olejem nebo potřít technickou vazelínou. Tím se její elastičnost posílí a udrží. Rovněž potření přípravkem s kaučukem posiluje odolnost těsnění vůči mrazu a vlhku.